Eesti Kabeliidu 2024. aasta üldkoosolek

Allikas: Kabeliit

Eesti Kabeliidu üldkoosolek 19. juunil 2024

Osalesid Robert Antoi, Aare Harak (Saaremaa Kabeklubi), Heinar Jahu (Nõmme), Viktoria Lehtmets (Tamka), Indrek Migur (Remii), Irma Nahkor (Nupuklubi, Elva Kabeklubi) Tarmo Tulva (Tabasalu Kabeklubi ja Tamka) ning Taivo Rist (Hiiumaa Kabeklubi). Sulgudes on esindatav klubi, mis võib erineda inimese enda kuuluvusest. 15 klubist on esindatud 9, kvoorum on koos.

Algus on kell 18, nagu välja kuulutatud.

Üldkoosolekul on üksainus punkt: majandusaasta aruande kinnitamine. Aruanne on klubidele laiali saadetud ja TT tutvustab seda.

TT: Käive oli suur, sest korraldasime noorte EM-i. Jõudsime sellega isegi kergesse plussi, ehkki põhimõtteliselt olime eelviimase päevani paarikümne tuhande euroga miinuses. Tallinna valitsus tuli meile appi.

Järgmisel aastal toimuvad ainult Baltimaade noorte meistrivõistlused ja jälle Dzinglis. See on isetasuv turniir, sest kõik tasuvad oma kulud ise. Näiteks EM-il oli palju tasuta kohti, mille kulud pidi maksma korraldaka.

IM: Revisjonikomisjoni esindajana toetan eelarve kinnitamist.

TT: Tööjõukulusid tõmbasime kõvasti vähemaks, sest meil oli enne FMJD kontori raha, mida enam ei ole., 25 000 eurot aastas. On plaanid kontor Tallinnasse tagasi tuua, sest osa FMJD liikmeid kahtlevad praeguses juhatuses, aga meil ei ole ka veel toetajad koos. Järgmisel aastal toimuvad uued valimised. See 25 000 ongi meie peamine motivaator. Praegusel FMJD juhatusel on eesmärk viia peakontor Hollandist Lausanne'i ja selle vastu me ei ole, aga me saaksime hakata seda FMJD-le reklaamima kui presidendi kontorit. Ja meil on siis paremad šansid suurvõistlusi korraldada.

IM: Kas praeguse Tallinna linnavalitsusega on läbirääkimisi olnud? Kõlvart andis küll lahkelt raha.

TT: Järgmisel aastal on Tallinn Euroopa spordipealinn. Tallinna valitsus küsis, kas me tahame suurvõistlusi korraldada, aga meil pole kindlust, et FMJD meile selle annab, ja meil pole kindlust, et Tallinn meid ikka toetab. Aasta teisel poolel selgub.

IM: Aga keegi ei keela meil korraldada turniiri tingliku nimega Estonian Open, kus iga osaleja ise maksab.

AJ: Maailmameistrivõistlused on korraldaja jaoks kõige kallim turniir. Varsti toimub MM, kus Euroopale on 14 kohta ja ühestki riigist üle 2 võistleja ei ole. Meilt ei osalenud EM-il keegi, nii et MM-ile me ei pääsenud, aga kuna Venemaad ja Valgevenet polnud, siis konkurents viimastele kohtadele oli nõrk ja lõpuks said MM-ile juba mitte eriti tugevad mängijad. Arvatavasti saanuks meiegi, kui me kellegi EM-ile saatnuks.

Riike, kes võistlusi korraldaksid, on vähe. Valgevene korraldas suht kvaliteetselt, aga langes nüüd ära nagu Venemaagi. Ukraina korraldas juba enne sõda halvasti ja alates 2014 on Holland keeldunud Ukrainas võistlemast. nii et peale Eesti ja Läti korraldatakse veel Poolas ja Itaalias, Türgi on ka midagi teinud. Madalmaades on kõik nii kallis, et sinna ei saa turniire viia. Aafrikas on bardakk sama suur kui Venemaal. Viimane hästi korraldatud MM oli Eestis.

FMJD-s on liikmeid palju, aga hääleõiguslikke liikmeid, see tähendab neid, kes on maksnud liikmemaksu, on ainult 14 riiki Euroopast ja 3 Aafrikast.

Nüüd hääletatakse majandusaasta aruannet. Majandusaasta aruanne kinnitatakse ühel häälel.

IN: Missugused on meie väljavaated vene kabega?

TT: Asi ei lähe normaalseks enne, kui Ukraina sõda on läbi ning Venemaa ja Valgevene õigused FMJD-s taastatud. Ilma nendeta ei ole normaalset taset. Võib-olla peaks hakkama kabeliiki vahetama ja mängima brasiilia kabet.

IN: Kuid vene kabet oskab rahva seas igaüks mängida. Kui ütleme "kabe", siis enamik eestlasi mõistab selle all just vene kabet, mitte mõnda muud. Leedus on sama probleem.

TT: Läti mängiks ka pigem vene kabet.

IM: Meil pole brasiilia kabe treenereid, sest kogu avanguteooria lendaks vastu taevast.

TT: Pärast sõja algust olen hakanud kõiki pressiteateid läbi lugema selle pilguga, et seal poleks sõna "vene". Oleme seda teemat arutanud ka FMJD ja EDC juhatuses, kus soovitati see nimetada 64-ruuduliseks kabeks. See on ühisnimetus vene ja brasiilia kabe kohta. Vajadusel täpsustame, kummaga tegu.

IN: Mis kabeliik,ides üldse EM-e ja MM-e peetakse?

TT: Euroopa meistrivõistlused toimuvad itaalia kabes, checkersis, rahvusvahelises ja vene kabes, EDC teeb ka brasiilia kabes. Portugali kabes toimub ka midagi. Aga türgi kabes ei peeta midagi.

Eesti Kabeliidu suvepäevad toimuvad Lohusuus. Seal on Kaljo Siimeri puhkemajad.

AH: Tavaline ajakontroll 80 minutit + 1 minut käigule tähendab seda, et voor kestab üle 4 tunni ja 2 vooru päevas ei lubata pidada. Sellepärast ei taheta seda ajakontrolli kasutada.

TT: Meil on pikk ajakontroll 45 minutit + 30 sekundit ja seegi tahetakse ära kaotada. IDF seda enam ei tunnista, maksimum on praegu 45 minutit + 10 sekundit. Partii kestus on siis 2 tundi ja päeva peale saab panna 4 vooru.

AH. IDF korraldab kogu aeg turniire Venemaal ja Valgevenes ning on seetõttu kaotanud osaldusväärsuse.

HJ soovib korraldada veteranide suurvõistlust, aga mitte veteranide sõna tavalises tähenduses, üle 50 aastastele, vaid päris veteranidele, üle 70 aasta vanustele. Võistlus toimuks paljudes vanuseklassides, vanuseklasside piirid 5-aastase vahega. Raha muretsemise võtan enda peale. Võin ise riikide ja kabetajatega ühendust võtta, Dzingliga juba rääkisin.

TT: Meie oleksime valmis sind toetama, aga ametlik tiitlivõistlus vajab FMJD luba.

AH: Peame rääkima Janiga, kes korraldab veteranide MM-i. Mina pole EDC ega FMJD juhatuses, tema on FMJD juhatuses.

TT: Kirjuta Janile ja ta annab head nõu.

IN: Veteranide võistlust on palju raskem korraldada kui laste võistlust. Kas näiteks Dzinglisse ratastooliga pääseb sisse?

AH: Meditsiinilist abi on veteranide võistlusel viis korda rohkem tarvis kui laste võistlusel.

TT: Rüütsalu turniiri osavõtjate arv on väga väikeseks muutunud ja järgmisel aastal seda vist ei korraldata. Kuid selle aasta teeme lõpuni, nagu lubatud. Võib-olla kolime turniiri internetti.

Lõpp on umbes kell 19.